Aktualności, luty 2017

Szermierz w różnych językach
Friday, 17th lutego 2017

fencer, tirador, glavisto, skermito, escrimeur, schermer, sermir , schermidore

Czytaj dalej
Nowy stary przewodniczący FIE
Thursday, 16th lutego 2017

W Moskwie obradował kongres Międzynarodowej Federacji Szermierczej FIE.

Przewodniczącym FIE na kolejną czteroletnią kadencję został Aliszer Usmanow, dotychczasowy szef tej organizacji.

 

 

Czytaj dalej
Moda na szermierkę - relacja z imprezy
Monday, 6th lutego 2017

Tekst: Andrzej Małyszko

Moda na szermierkę - VII Ogólnopolski Turniej Szermierczy Młodzików i Dzieci w Szpadzie i Florecie

Szermierka sportowa to atrakcyjny sport walki - kontaktowy, a jednak inaczej niż w boksie czy MMA, krew się nie leje. Wywodzi się bezpośrednio z realnej walki na broń białą. Łączy pewien rodzaj elegancji (białe stroje sportowe), kultury (savoir vivre szermierczy) z silnymi emocjami towarzyszącymi bezpośredniej konfrontacji. I do tego naprawdę duży wysiłek fizyczny - wprawdzie walki trwają dosyć krótko, ale są niezwykle dynamiczne, wymagają ruchliwości, szybkości i świetnego refleksu.

Szkoda, że media nie są zainteresowane tą dyscypliną sportu, a może ona być naprawdę atrakcyjna, szczególnie gdy zastosujemy "zwolnione tempo", bo akcje w czasie rzeczywistym są tak szybkie, że nie zawsze widać, co się stało.
VII Ogólnopolski Turniej Szermierczy Młodzików i Dzieci w Szpadzie i Florecie organizowany jest przez wrocławski klub szermierczy Kolejarz (to nazwa "historyczna" z czasów, kiedy był prowadzony przez PKP) przy nieocenionym wsparciu sponsorów i służy popularyzacji tej dyscypliny sportu.
Mam duży sentyment do szermierki - trenowałem kilka lat zawodniczo floret, a teraz fechtuję rekreacyjnie szpadę.

Przy okazji refleksja techniczna - czemu na zawodach sportowych 90% fotoreporterów ma białe obiektywy? No cóż, sport stawia specyficzne wymagania: szybki i pewny autofokus, duża szybkostrzelność i dobre, szybkie, jasne teleobiektywy. I okazuje się, że jest niewielki tutaj wybór, głównie Canon z białymi obiektywami serii L i rzadziej Nikon. Ja używam Pentaksa, który do sportu raczej się nie nadaje...

Andrzej Małyszko

Czytaj dalej