Pytania i odpowiedzi

Pytanie 1.

Nie znam tej dyscypliny sportu, nigdy jej nie uprawiałem, czy bedę w stanie nauczyć się szermierki i trenować rekreacyjnie ?

Dodam, że mam 34 lata i przez ostatnie kilka lat sportowo się nie udzielałem.

Odpowiedź

Tak. Prowadzimy specjalne kursy nauki szermierki, mogą w nich uczestniczyć osoby dorosłe bez względu na wiek, płeć, wagę , wzrost i sprawność fizyczną.

Oczywiście, jeżeli ktoś ma jakieś poważne dolegliwości zdrowotne to powinien skonsultować chęć uprawiania sportu z lekarzem.

Pytanie 2.

Mam nadwagę, czy moge liczyć na to, że uprawiając ten sport będę mogła pozbyć się paru kilogramów ?

Odpowiedź

Tak. Napewno pani zrzuci pare kilogramów i masa ciała ustabilizuje się na takim poziomie, że będzie pani odczuwała zdecydowaną poprawę wydolności organizmu i większą sprawność fizyczną.

Pytanie 3.

Czy uprawianie tego sportu jest bezpieczne ?

Odpowiedź.

Szermierka sportowa to nie jest brutalny sport, ćwiczenia i walki są prowadzone w specjalistycznych strojach ochronnych. Ćwiczący po ukończonym kursie podstaw szermierki znają zasady bezpiecznego posługiwania się szpadą sportową ( podstawowa zasada -ćwiczenia z bronią można wykonywać tylko w pełnym stroju szermierczym z maską na głowie ). Jest to najbezpieczniejszy sport ze wszystkich sportów walki i ogólnie jeden z najmniej urazowych sportów ( ryzyko urazu na poziomie 3 procent w porównaniu np. z piłką nożna, piłką ręczna, siatkówką, jazdą na rowerze ) .

Pytanie 4.

Czy mogę zapisać dziecko na zajęcia szermiercze ?

Odpowiedź.

Nasza oferta jest dedykowana głównie dla dorosłych , ale zapraszam rodziców do kontaktu, jeżeli chcą aby dzieci nauczyły sie szermierki w wersji niewyczynowej. Jeżeli rodzice chcą aby dzieci w wieku 6-10 lat uprawiały szermierkę z nastawieniem na wyczyn mogą zapisać dzieci  do szkółek szermierczych prowadzonych przez wrocławskie kluby szermiercze ( zapisy są z reguły we wrześniu każdego roku ). Polecamy Wrocławski Klub Szermierczy Kolejarz  ( www.szermierka.wroclaw.pl ) - jest to najstarszy wrocławski klub szermierczy od lat szkolący z sukcesami dzieci. Wymaga to jednak od rodziców dowożenia dzieci na zajęcia 2-3 razy w tygodniu do klubu. W ofercie mamy również zajęcia wspólne rodziców z dziećmi ( dzieci ćwiczą wspólnie z rodzicami ). Młodzież nie mająca skończonych 18 lat może zapisać się na zajęcia u nas , ale musi mieć pisemną zgodę rodziców.

Pytanie 5.

Czy mogę ćwiczyć szermierkę floretową i szablową, czy tylko szpadową ?

Odpowiedź.

Proponujemy uprawianie szermierki rekreacyjnej ( amatorskiej ) na szpady. W ramach kursu uczymy uczestników tylko w ograniczonym zakresie szermierki floretowej i szablowej. Propozycja nasza jest skierowana do osób, które nie uprawiały nigdy wcześniej szermierki. Szermierka na szpady sportowe jest dycypliną , która najbardziej nadaje się do nauki szermierki i rekreacyjnego jej uprawiania. Wynika to z zasad walki na szpady ( nie ma ograniczenia pola trafienia - cały przeciwnik to pole trafienia - w szabli i florecie to tylko część ciała i konieczne są dodatkowe metalizowane kamizelki ), trafienia jednoczesne są zaliczane obu zawodnikom ( w szabli i florecie trafienia jednoczesne nie są zaliczane obu zawodnikom, sędzia decyduje komu przyznaje trafienie ). W szabli i florecie obowiązuje zasada wyższości jednych działań szermierczych nad drugimi tzw. konwencja szermiercza i według tej konwencji sędzia przyznaje trafienia w przypadku gdy zapalą się jednocześnie obie lampy sygnalizujące trafienia. Trafienia są sygnalizowane przez specjalną aparaturę, w przypadku szpady jest to technicznie najłatwiejsze. U nas można trenować tylko rekreacyjnie ( nie wyczynowo - do trenowania wyczynowego dochodzą dzieci przez wieloletnie treningi, zaczynając w wieku 6-10 lat ) i tylko szermierkę szpadową.

Pytanie 6.

Jak drogie jest wyposażenie i co trzeba kupić, żeby móc uprawiać szermierkę ?

Odpowiedź.

Do uprawiania rekreacyjnego wystarczy tańszy, ale specjalistyczny sprzęt. Na etapie kursu zapewniamy uczestnikom wyposażenie w ramach ceny kursu ( broń, maska, rękawica, ubranie szermiercze 350NW ). Po ukończeniu kursu osoby chcące kontynuować treningi powinny wyposażyć się w sprzęt ( decydują o tym względy higieniczne i komfort używania dopasowanego sprzętu ). Komplet wyposażenia szermierza składa się z maski szermierczej, która chroni głowę, plastronu i ochraniacza piersi, które chronią dodatkowo ramię i pierś, bluzy szermierczej, spodni szermierczych, rękawicy szermierczej, szpady elektrycznej, kabla elektrycznego tzw. osobistego.  Wskazana jest torba szermiercza, która to wszystko pomieści i pozwala komfortowo nosić sprzęt na zajęcia. Minimalny komplet do uprawiania szermierki rekreacyjnej to: 1 szpada elektryczna, rękawica,  1 przewód osobisty, maska, plastron, ochraniacz piersi, bluza szermiercza, spodnie szermiercze, skarpety szermiercze, torba na sprzęt.  Można używać dowolne buty do sportów halowych.  Taki minimalny komplet wyposażenia szermierczego szpadzisty kosztuje około 1400 zł. Sprzęt atestowany:ubrania 800NW, maski 1600NW, szpady atestowane, buty specjalistyczne szermiercze to koszt zestawu minimalnego poprzednio opisanego to około 4000-5000 złotych.

Pytanie 7.

Czy mając skończone trzydzieści lat po zaliczeniu proponowanego przez was kursu szermierczego będę mógł  startować w zawodach szermierczych z zawodnikami trenującymi wyczynowo ?

Odpowiedź.

Musiałby pan jeszcze trenować conajmniej dwa lata regularnie minimum 2 razy w tygodniu po 90 minut. Po sprawdzeniu pana umiejetności (i uznania, że spełniają standardy klubu WKSz Kolejarz ), musiałby pan przejść z pozytywnym rezultatem badania lekarskie sportowe, wyposażyć się w sprzęt wyczynowy atestowany i dopiero wtedy  mógłby pan zostać członkiem Wrocławskiego Klubu Szermierczego Kolejarz. Po uzyskaniu przez pana licencji Polskiego Związku Szermierczego mógłby pan być zgłaszany przez klub do zawodów organizowanych przez PZSz. Może pan jednak czerpać przyjemność z uprawiania szermierki w stopniu rekreacyjnym, będzie pan walczył z osobami uprawiającymi szermierkę rekreacyjnie w zawodach dla amatorów. Trenując w klubie rekreacyjnym EFC dajemy też możliwość walczenia z zawodnikami trenującymi wyczynowo w WKsz Kolejarz w ramach turniejów wewnętrznych.

Pytanie 8.

Proszę mi poradzić co mam wybrać z waszej oferty Szermierki rekreacyjnej, jakie kursy szermiercze, szkolenia szermiercze, aby nauczyć się szermierki na szpady a potem uprawiać szermierkę na szpady i walczyć na szpady.

Odpowiedź.

Proszę zapisać się na Kurs podstaw szermierki na szpady ( 4 godziny zajęć) i na Kurs walki na szpady sportowe ( 4 godziny zajęć ). Osoby, które aktualnie uczęszczają do nas na zajęcia szermiercze ukończyły oba kursy i obecnie regularnie ćwiczą. Oba kursy tworzą podstawowy blok szkoleniowy, takie minimum nauki szermierki. Podzieliliśmy to na dwa kursy, aby osoby, które uznały, że jednak nie chcą uprawiać tego sportu, mogły zakończyć swoją przygodę z szermierką po 4 godzinach zajęć. Istnieje również możliwość zaliczenia programu obu kursów w ramach szkolenia indywidualnego.

Pytanie 9.

Co to jest EFC ?

Odpowiedź.

Jest to klub amatorski w ramach oferty PW CERTUS, którego członkami zostają osoby po ukończeniu szkolenia szermierczego ( oba kursy szermiercze lub indywidualne szkolenie szermiercze) i kontynuują swoją przygodę z szermierką uczęszczając na zajęcia klubu EFC. Jest to skrót od Elite Fencing Club. Wybraliśmy nazwę anglojęzyczną nieprzypadkowo. Zapraszamy na szkolenia i zajęcia również cudzoziemców mieszkających lub przebywających okresowo we Wrocławiu. Osoby, które nie uprawiały nigdy szermierki, nie uczyły się jej wcześniej, mogą uprawiać szermierkę dopiero po ukończeniu tych kursów.

Pytanie 10.

Trenowałem kiedyś krótko szermierkę, czy mogę zapisać się na zajęcia szermiercze rekreacyjne bez konieczności ukończenia kursów szermierczych, czy jednak muszę je ukończyć ?

Odpowiedź.

Nie musi pan zaliczać kursów. Może pan zapisać się na zajęcia. Zapraszamy.

Pytanie 11.

Czy jest możliwość wypożyczenia sprzętu szermierczego, czy muszę zakupić osobisty sprzęt ?

Odpowiedź.

Wypożyczamy sprzęt szermierczy tylko w ramach zajęć prowadzonych u nas. Kursanci mają udostępniony sprzęt w ramach kursu ( w cenie kursu ). Osoby po ukończonym kursie lub inne zapisane na zajęcia mogą wypożyczać u nas sprzęt na czas zajęć. Cennik wypożyczeń sprzętu na 1 godzinę. Szpada 20 zł, maska 20 zł, przewód osobisty 5 zł, komplet ubraniowy: bluza, spodnie, plastron , ochraniacz piersi, rękawica 55 zł. Walki i ćwiczenia kontaktowe z bronią można wykonywać tylko w bezpiecznym pełnym stroju szermierczym.

Pytanie 12.

I would like to start fencing. I'm a Norwegian student and I've never fenced before but I really want to try it. Is it possible for me to start fencing at your club ?

Answer.

Yes, You can practice fencing at our club. Because you are beginner, You ought to make our Basic fencing course. Please contact with me by mail: info@szermierka4u.pl

Pytanie 13.

Proszę wytłumaczyć skąd bierze się rozpiętość cenowa od 120 złotych do 200 złotych w przypadku lekcji indywidualnych podstaw szermierki na szpady i walki na szpady.

Odpowiedź.

W przypadku tych lekcji cena jest umowna, uzgadniana indywidualnie i zależy od tego w jakich dniach, godzinach i gdzie się odbywają. 120 zł jest to cena minimalna możliwa do uzyskania, jeżeli w tym dniu prowadzone są inne lekcje lub zajęcia grupowe w przylegających godzinach. Jeżeli zajęcia są prowadzone poza salą WKSz Kolejarz ( w innym obiekcie) cena jest wyższa.