Nowy stary przewodniczący FIE

Czwartek, 16 lutego 2017
Nowy stary przewodniczący FIE

W Moskwie obradował kongres Międzynarodowej Federacji Szermierczej FIE.

Przewodniczącym FIE na kolejną czteroletnią kadencję został Aliszer Usmanow, dotychczasowy szef tej organizacji.

 

 

Obradujący w Moskwie kongres Międzynarodowej Federacji Szermierczej (FIE) wybrał 63-letniego Aliszera Usmanowa, dotychczasowego szefa tej organizacji, na kolejną czteroletnią kadencję. Rosjanin nie miał w wyborach konkurenta.

Czytaj więcej na http://sport.interia.pl/sporty-walki/inne/news-aliszer-usmanow-szefem-szermierczej-federacji,nId,2313293#utm_source=paste&utm_medium=paste&utObradujący w Moskwie kongres Międzynarodowej Federacji Szermierczej (FIE) wybrał 63-letniego Aliszera Usmanowa, dotychczasowego szefa tej organizacji, na kolejną czteroletnią kadencję. Rosjanin nie miał w wyborach konkurenta.m_campaign=firefox
Obradujący w Moskwie kongres Międzynarodowej Federacji Szermierczej (FIE) wybrał 63-letniego Aliszera Usmanowa, dotychczasowego szefa tej organizacji, na kolejną czteroletnią kadencję. Rosjanin nie miał w wyborach konkurenta.

Czytaj więcej na http://sport.interia.pl/sporty-walki/inne/news-aliszer-usmanow-szefem-szermierczej-federacji,nId,2313293#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefoxObradujący w Moskwie kongres Międzynarodowej Federacji Szermierczej (FIE) wybrał 63-letniego Aliszera Usmanowa, dotychczasowego szefa tej organizacji, na kolejną czteroletnią kadencję. Rosjanin nie miał w wyborach konkurenta.

Usmanow Uliszer Burkonowicz (ur. 9 września 1953 r. w miejscowości Chust w Uzbekistanie ) jest  rosyjskim przedsiębiorcą.

Według edycji magazynu Forbes, Usmanow Uliszer jest najbogatszym człowiekiem w Rosji, z fortuną szacowaną na ponad 18 miliardów dolarów i znajduje się w grupie trzydziestu najbogatszych ludzi na świecie.

Ojciec Usmanowa był prokuratorem w Taszkiencie. Uliszer uczęszczał do Państwowego Instytutu Moskiewskiego na stosunki międzynarodowe, ze specjalnością prawa międzynarodowego, które ukończył w 1976 r. W 1980 r. został skazany przez trybunał wojskowy republiki uzbeckiej za łapówki i wymuszenia na 8 lat pracy w obozie. Okoliczności sprawy do dziś nie są jasne, snutych jest kilka przypuszczeń, co było tak naprawdę powodem aresztowania Usmanowa. Odzyskał wolność na początku 1986 r. w każdym razie Usmanow został w pełni zrehabilitowany przez Sąd Najwyższy Uzbekistanu w 2000 r. Jest żonaty z Iriną Viner, czołową trenerką gimnastyki artystycznej.

Usmanow prowadzi interesy w różnych branżach takich jak metale szlachetne, żelazo, stal, gaz ziemny i kompanie medialne. Najważniejszy z nich to Metalloinvest, którego jest współwłaścicielem. W skład tego holdingu wchodzą firmy związane z wydobywaniem metali szlachetnych, produkcją stali, jej dystrybucją i wiele innych. Dzięki temu Usmanow jest w pierwszej dziesiątce ludzi na rosyjskim rynku stali. Usmanow jest też prezesem Gazprominvestingholdings, spółki, która przeprowadza trudne inwestycje i transakcje dla Gazpromu

Do Usmanowa należy całkowicie, zarejestrowany na Cyprze, Gallagher Holdings. Jest to międzynarodowy holding inwestujący głównie w przemysł wydobywczy, stalowy, technologie, ropę naftową i gaz, media i farmakologię. Od 2006 r. Usmanow posiada również akcje w australijskich kompaniach wydobywczych poprzez Gallagher Holding. Usmanow jest tez największym posiadaczem udziałów w londyńskiej Nautilus Minerals, która zajmuje się wydobyciem podwodnych złóż złota i miedzi koło Papui Nowej Gwinei.

W sierpniu 2006 r. Usmanow zainwestował w media. Kupił należącą kiedyś do Biereziowskiego gazetę Kommiersant oraz kilka stacji TV, sportowych i muzycznych.

W sierpniu 2007 r. wykupił 14,6% udziałów londyńskiego Arsenal FC za 75 mln GBP. 28 września zwiększył swe udziały w klubie do 23%, stając się drugim wielkością współwłaścicielem klubu, a od lutego 2008 r. ponoć największym, gdyż udało mu się dokupić dalsze udziały. Na początku 2008 r. Usmanow wykupił też Dynamo Moskwa, dzięki czemu ten znany rosyjski klub stał się jednym z najbogatszych w Rosji. Od 2008 roku pełni również funkcję przewodniczącego Międzynarodowej Federacji Szermierki FIE.

W lipcu 2015 r. Usmanow wraz ze swoim funduszem USM Holdings zainwestował "kilkadziesiąt milionów dolarów" w firmę Uber.

Niektóre osobistości powiązane z Uzbekistanem oskarżają Usmanowa o defraudacje na dużą skalę jeszcze za czasów ZSRR i inne przestępstwa, a także o nielegalne próby wejścia w posiadanie większości udziałów w Arsenalu.

Czy szermierka sportowa na tym wyborze skorzysta ? Czy w szermierce coś się zmieni, tak aby stała się sportem medialnym i popularnym ?